CO JE ELEKTRONICKÁ NÁSTĚNKA?
Řekněme si nejprve, co to není:
Nejsou to webové stránky. Zatímco u webových stránek očekáváte, že si konkrétní informaci návštěvník vyhledá, u elektronické nástěnky sami určujete, co kolemjdoucímu zobrazíte.
Není to ani klasická nástěnka, z níž může kdokoliv cokoliv sundat a poté tvrdit, že to tam nikdy nebylo.
Není to také nástroj na zobrazování zpráv ze systému včasných výstrah.
Není to ani drahý elektronický informační kiosek, který budete dlouhodobě odepisovat a doufat, že nebude mít závadu.
A CO TO VLASTNĚ JE?
Je to televizní obrazovka nebo monitor, na kterém velmi snadno zobrazíte konkrétní informace. Jaké? To závisí na oboru, kterým se zabýváte.
Například v bytových domech lze dálkově zveřejnit, že v sobotu nepoteče voda, že v příštím týdnu budou probíhat odečty bytových měřidel, že nedoplatky z vyúčtování služeb mají být uhrazeny do konce července.
Ve školách lze nástěnku použít ke zveřejňování informací z jednotlivých zájmových kroužků, k připomenutí rodičovských schůzek, ke zveřejnění nabídky z jídelny, k informacím o školních akcích, prázdninách, ředitelském volnu.
V institucích a obchodních řetězcích lze nástěnku využít k informování zákazníků o probíhajících slevových akcích, k propagaci konkrétních nabídek, k upoutávkám na vybrané produkty.
Obdobně je tomu u městských a obecních úřadů. Rozmístěním několika nástěnek do podřízených příspěvkových organizací lze snadno zveřejňovat aktuální informace o kulturních a sportovních akcích, o termínech zasedání zastupitelstva, o anketách či dalších průzkumech na území města.
JAKÉ JSOU VÝHODY ELEKTRONICKÉ NÁSTĚNKY?
Jsou v podstatě tři. Tou první je, že zobrazíte to, co chcete, aby se kolemjdoucí (rodič, občan, zákazník, obyvatel) dozvěděl. Tou druhou výhodou je, že to provedete snadno, rychle, levně a v podstatě odkudkoli. Z ředitelny, z městského úřadu, z bytové správy, z marketingového oddělení.
Přihlásíte se do systému (odkudkoli z internetu) a napíšete zprávu. Určíte, kde všude se má zobrazit (ano, je možné zprávy zobrazovat jen na vybraných obrazovkách) a publikujete. Zprávy si můžete připravit a naplánovat i do budoucnosti (například když je potřeba příští týden zveřejnit něco důležitého a vy si chcete vzít dovolenou).
A třetí výhodou je, že pokud už jste kdysi cosi publikovali, můžete to velmi snadno vydat znovu. Jen pozměníte datum rodičovské schůzky či jinou část dříve vydané zprávy a šup s tím ven.
PŘEHRÁVÁ ELEKTRONICKÁ NÁSTĚNKA VIDEA?
Ano. V internetové aplikaci vytváříte vlastní prezentaci s libovolným počtem snímků podobně jako např. v PowerPointu. Můžete k tomu využít řadu předdefinovaných šablon, jednou z nichž je i šablona obsahující prezentaci videa. Jednoduše nahrajete video, určíte velikost přehrávaného okna a můžete k němu připojit i popisek.
VYPLATÍ SE INVESTICE DO ELEKTRONICKÉ NÁSTĚNKY?
Určitě. Tisk propagačních a informačních letáků, vyvěšování zpráv a informací na klasické nástěnky – to všechno vám zabere neuvěřitelné množství času a stojí vás to nemalé peníze. Elektronická nástěnka vám umožňuje publikovat a aktualizovat informace či reklamu okamžitě na více místech zároveň, aniž byste museli vstát od stolu. Zároveň vám poskytuje moderní a neokoukaný komunikační nástroj, který je pro lidské oko v dnešní době zajímavější. Jste-li zastánci klasických nástěnek, ponechejte si je.
Pořízením Elektronické nástěnky můžete však ukázat, že jste i přesto otevřeni moderním nápadům a dokážete se přizpůsobit novým trendům.
OBSLUHUJE SE TO SNADNO?
Velmi snadno. Systém elektronické nástěnky obsahuje sadu šablon, které můžete při tvorbě zpráv použít. Ale nemusíte. Vzhled zprávy máte ve svých rukou (velikost a barvu písma, uspořádání, vkládání obrázků).
LZE DO ELEKTRONICKÉ NÁSTĚNKY NAČÍST POWERPOINTOVÉ PREZENTACE?
Do Elektronické nástěnky můžete hromadně načítat obrázky. Každou prezentaci v MS PowerPoint můžete uložit jako sérii obrázků, kterou do naší internetové aplikace jednoduše nahrajete. Pokud jste tedy na PowerPoint zvyklí, pracujte v něm i nadále a vytvářejte prezentace s rozlišením 16:9. Načíst je do Elektronické nástěnky už vám pak zabere sotva pár minut.
UMÍ TO JEŠTĚ NĚCO?
Elektronická nástěnka má řadu schopností. Můžete duplikovat zprávy vydané na jednom zařízení do jiného, můžete ke svým zprávám automaticky připojovat zprávy od dalších uživatelů. Ředitel školy může mít například svoji zprávu skládající se ze třech snímků (informace o ředitelském volnu) a k nim se automaticky připojí zpráva ze školní družiny nebo třeba zpráva ze školní jídelny.
JAK JE SYSTÉM ZABEZPEČEN?
Může mi někdo na moji elektronickou nástěnku napsat svoji zprávu? Ne. Pokud mu neprozradíte heslo. Zároveň si obdobně jako v elektronickém bankovnictví můžete rovněž zvolit dvoucestnou autorizaci.
Může někdo hacknout systém u provozovatele (tedy u nás)? Ne. Pokud mu neprozradíme heslo. A protože používáme systém, kdy jak web, tak data jsou uložena v jednom z datových center společnosti Microsoft, věříme, že jsou zabezpečena dostatečně. Pro komunikaci s elektronickou nástěnkou (když například zadáváte svoje zprávy ke zveřejnění nebo se prostě jen přihlašujete) je používán bezpečnostní certifikát SSL.
Může si někdo přečíst (stáhnout) to, co zobrazujete na svých nástěnkách? Ano, teoreticky s jistou znalostí celého systému může. Ale je to stejné, jako když si stoupne do vaší haly před nástěnku a zprávu si prostě přečte.